Nu är sommaren här och många av sommarfåglarna är på plats, såsom knipor, rörhönor, stenskvättor och några häckande strandskator. Därför vill vår egna guide Peter "Frasse" Franzén passa på att ha en fågelvandring på Ringenäs golfbana söndagen den 16 juni. Vi hoppas då på att få se många olika fågelarter!
Vi samlas i klubbhuset kl. 06.00 den 16 juni för en tvåtimmarstur och avslutar sedan i restaurangen med en frukostbuffé eller fika. Specialerbjudande: Frukostbuffé för 70 kr alt. kaffe och fralla för 35 kr.
För dem som inte känner Frasse är han en inbiten ornitolog, som har hållit i flera fågelkurser och guidningar både utomlands och i Sverige.
Anmälan sker till receptionen senast lördagen den 15 juni kl. 12.00! Du kan anmäla dig via mail till golf@ringenasgk.se eller på telefon 035-16 15 90 om du inte har vägarna förbi!
Alla är välkomna!
Psst... Ta gärna med egen kikare.
|